Śledztwo

Mroczny sekret doktora Nieszczęśliwskiego

zacznij śledztwo

Śledztwo

Eliksir profesora Niesmiała

zacznij śledztwo

Śledztwo

Pamiętne śledztwo

zacznij śledztwo

Przeprowadź poprzednie śledztwa

Śledztwo III

Pamiętne śledztwo

Śledztwo II

Eliksir profesora Nieśmiała

Śledztwo I

Mroczny sekret doktora Nieszczęśliwskiego

MEM/341/06-2016

Kilka słów o autorze fabuły

Marcin Wroński

Pisarz, autor m.in. cyklu kryminałów o komisarzu Maciejewskim. Urodził się w 1972 roku, ukończył polonistykę na KUL-u, pracował jako dziennikarz, nauczyciel i redaktor współpracujący z kilkoma wydawnictwami. W 2009 roku poświęcił się wyłącznie pracy literackiej.

Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), tworzył piosenki i skecze dla prowadzonego przez siebie kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości, był także autorem i współautorem książek dla dzieci, fantastyki, scenariuszy i sztuk teatralnych. Popularność i niezależność przyniósł mu cykl kryminałów historycznych o komisarzu Maciejewskim, lubelskim śledczym przedwojennej policji, rozpoczęty w 2007 roku Morderstwem pod cenzurą. Dziś seria ta liczy już osiem powieści, wielokrotnie wznawianych i nagradzanych. Za piątą z cyklu, Pogrom w przyszły wtorek, w 2014 roku pisarz otrzymał wszystkie krajowe laury dla autora kryminałów, w tym prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. W 2017 ukaże się kolejny kryminał autora, Czas Herkulesów.

Opowiadania i powieści M. Wrońskiego były tłumaczone na kilka języków europejskich. W najbliższym czasie cykl o komisarzu Maciejewskim zacznie ukazywać się we Francji, a równocześnie w Polsce trwają negocjacje na temat adaptacji filmowej i scenicznej.