Medycyna w powieści | Memotropil

Medycyna w powieści

“Detektyw w szpitalu”

Przykłady bohaterów kryminalnych ściśle powiązanych z medycyną i ich zarys psychologiczny.

Autor: Marcin Wroński

“Lekarze i detektywi”

Kilka słów o współpracy pisarzy z lekarzami.

Autor: Marcin Wroński

“Diagnoza zbrodni”

Powieść kryminalna, jako psychologiczna diagnoza lęków społeczeństwa.

Autor: Marcin Wroński

“Pisarstwa skutki uboczne”

Higiena pamięci pisarza, pamięć zewnętrzna, pamięć strukturalna.

Autor: Marcin Wroński

Kilka słów o autorze fabuły

Marcin Wroński

Pisarz, autor m.in. cyklu kryminałów o komisarzu Maciejewskim. Urodził się w 1972 roku, ukończył polonistykę na KUL-u, pracował jako dziennikarz, nauczyciel i redaktor współpracujący z kilkoma wydawnictwami. W 2009 roku poświęcił się wyłącznie pracy literackiej.

Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), tworzył piosenki i skecze dla prowadzonego przez siebie kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości, był także autorem i współautorem książek dla dzieci, fantastyki, scenariuszy i sztuk teatralnych. Popularność i niezależność przyniósł mu cykl kryminałów historycznych o komisarzu Maciejewskim, lubelskim śledczym przedwojennej policji, rozpoczęty w 2007 roku Morderstwem pod cenzurą. Dziś seria ta liczy już osiem powieści, wielokrotnie wznawianych i nagradzanych. Za piątą z cyklu, Pogrom w przyszły wtorek, w 2014 roku pisarz otrzymał wszystkie krajowe laury dla autora kryminałów, w tym prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. W 2017 ukaże się kolejny kryminał autora, Czas Herkulesów.

Opowiadania i powieści M. Wrońskiego były tłumaczone na kilka języków europejskich. W najbliższym czasie cykl o komisarzu Maciejewskim zacznie ukazywać się we Francji, a równocześnie w Polsce trwają negocjacje na temat adaptacji filmowej i scenicznej.